Gmina Gidle
piątek 23 marca 2018 r., imieniny obchodzą: Pelagii, Feliksa
BIP

Strona główna » Projekty unijne i z funduszy zewnętrznych » Rewitalizacja Rynku w Pławnie

Rewitalizacja Rynku w Pławnie

wielkość tekstu:A | A | A

Przedmiotem projektu jest poprawa wizerunku centrum miejscowości poprzez rewitalizację rynku w Pławnie – centralnego placu, przy którym funkcjonują m.in.: punkt usług pocztowych, centrum komunikacji społecznej, filia biblioteki, świetlica wiejska, strażnica OSP, liczne sklepy, domy mieszkalne, a w niedalekiej odległości Kościół parafialny.
Plac ten jest przy drodze wojewódzkiej od strony wschodniej, a od strony północnej łączy się z drogą powiatową. To tędy podążają liczne rzesze pielgrzymów do Klasztoru Dominikanów w Gidlach oraz na Jasną Górę. Pławińska parafia katolicka jest również miejscem częstych odwiedzin pątników dzięki kopii tryptyku, znajdującego się w kościele parafialnym, przedstawiającego legendę Stanisława ze Szczepanowa, biskupa i męczennika, wykonanego przez Hansa z Kulmbachu, ucznia Wita Stwosza.
W chwili obecnej rynek to niezbyt atrakcyjne miejsce, szare, z budynkami, chodnikami, ulicami budowanymi bez wyraźnej koncepcji i wizji architektonicznej. Rewitalizacja rynku przewiduje uporządkowanie, zabezpieczenie i wyeksponowanie jego najwartościowszych elementów. Działania są skupione na zdegradowanym obszarze, których celem jest przywrócenie jego pierwotnego stanu i funkcji. To tutaj odbywały się liczne jarmarki i to przy tym rynku stał okazały ratusz z salą reprezentacyjną. Obecnie zbyt wysoka, nieuporządkowana zieleń zamyka widoki na poszczególne, ważne elementy przestrzeni rynku m.in. pomnik upamiętniający przemarsz wojsk króla Jana III Sobieskiego, idących na odsiecz Wiednia oraz poległych mieszkańców Pławna, którzy uczestniczyli w Powstaniu Styczniowym i wojnie polsko-bolszewickiej.
Projekt obejmuje symetryczne uporządkowanie układu komunikacyjnego poprzez wymianę nawierzchni rynku, chodników i alejek z wyodrębnieniem wewnętrznego placu reprezentacyjnego. Obchodzone tu święta narodowe są powodem do stworzenia odpowiedniego otoczenia dla znajdującego się w środkowej części rynku pomnika. Sam pomnik będzie odnowiony poprzez oczyszczenie i zabezpieczenie kamieni oraz położenie nowego tynku na górną część obelisku. Na terenie rynku przewidziano lokalizację małej architektury: stylizowanych ławek, tablicy, gabloty informacyjnej, stojaków na rowery, koszy na śmieci oraz wiaty przystankowej ze względu na charakter miejsca, które skupia miejscową ludność. Na uwagę zasługuje również zaprojektowane, stylizowane oświetlenie rynku w ramach, którego przewiduje się m.in. montaż ok. szesnastu sztuk słupów oraz dwóch projektorów.
Projektowana zieleń to szpalery drzew otaczające rynek oraz niskie krzewy. Po obu stronach placu reprezentacyjnego planuje się rabaty bylinowe w kolorystyce biało-czerwonej.
Rewitalizacja rynku uporządkuje istniejący stan, poprawi wizerunek miejscowości, podniesie atrakcyjność, będzie wizytówką wsi, miejscem spotkań, odpoczynku i zmotywuje mieszkańców do dalszych działań na rzecz lokalnego środowiska. 

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł
Strona główna

ePUAP Elektroniczna Skrzynka Podawcza Baza Firm Księga gości

Gmina Gidle położona jest na północnym krańcu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w południowej ...

więcej

Czy załatwiał(a) Pan/Pani sprawę w Urzędzie korzystając z elektronicznej skrzynki podawczej?

  • 16.7%
  • 83.3%
więcejarchiwum ankiet
e-kartki
osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

dominikanie Ekologia Powiat Radomszczański Urząd Gminy Władze Gminy Inwestycje Gminne Projekty Unijne Gmina dozynki Samorząd Akty prawne Gidle
Witamy Państwa na oficjalnym portalu internetowym Gminy Gidle. Portal prezentuje informacje o gminie, władze, dane statystyczne, gospodarka, baza socjalna, rozrywka i rekreacja, oferta, zdjęcia.